Çelik Çekme Boru

Çelik Çekme Boru

Çelik çekme borular birçok endüstride tercih edilen ürünlerdir ve dayanıklılıkları ile büyük ilgi görmüştür. Çelik boruya dikişsiz çelik boru da denilmektedir.Adının verilmesinin sebebi sacın bükülmesi veya kaynaklanması ile üretilmemesi yani ek noktası olmamasıdır. Çelik boru denilince ilk akla gelen bu olacaktır. Öte yandan çelik boru nedir gibi sorular akla geldi.

Ürünü basitçe tanımlayın, fırınlanmış bir kütüğün haddelenmesidir, kütüğün merkezinde basınç oluşturulduktan sonra, manşonu ortaya çıkarmak için keskin bir çubukla delinir. Son olarak çekilen çelik borunun gerekli et kalınlığı ve çap aralığına ulaşmasından sonraki süreçten bahsediyoruz.

Çelik Çekme Boru Kullanım Alanları

Çekilmiş çelik boruların kullanımı beklenenden daha geniştir. Pek çok zorlayıcı etkiye dayanabildikleri için özellikle endüstrinin ağır sanayi kısmında popülerdirler. Genel olarak bakıldığında makine sanayi, gemi inşa sanayi, otomobil ve gıda sanayi gibi birçok sektör sıralanabilir. Makine imalat sanayi, petrol sanayi, savunma sanayi, beton sanayi, doğalgaz sanayi ve gemi inşa sanayi diğer kullanım alanları olacaktır.

Çelik boru sanıldığından çok daha önemli fonksiyonlara sahiptir ve kullanıldığı tüm alanlarda çok önemli bir parçadır. Çelik borulara yakından baktığımızda kazan ve eşanjör boruları, pano ve kapak boruları, basınçlı kaplarda kullanılan borular ile petrol, doğalgaz ve benzeri hat borularının bu grupta yer aldığını görürüz. Yani bu önemli noktalarda çelik çekme boru ilk tercihtir.