İmalat Çeliği

İmalat Çeliği

İmalat çeliğinin, sade karbon ve alaşımsız makine çeliği olarak da ifade edildiğini duyabilirsiniz. İçerdiği karbon imalat çeliklerinin bu ismi almasını neden olmuştur.

yaklaşık olarak %0.20 ile %0.60 aralığında yer alan karbon oranı ile sertleşme özelliği de gelişen bir ürün haline gelmektedir. İmalat çeliği, sertleşebilme özelliği ile ön plana çıkar. Karbon miktarı bu yüzden önem taşır. Karbon miktarının yükselişi, sertleşme becerisinin de artışı anlamına gelir ve imalat çeliği kullanacak olanlar için de önem taşıyan bir özelliktir. Sertleşme özelliği, imalat çeliklerinin içerisindeki karbon oranı ile doğru orantılı iken tokluk özelliği ters orantılıdır. Yani karbon miktarı arttıkça, imalat çeliğinin tokluğu azalmaktadır.

İmalat Çeliği Nerelerde Kullanılır?

İmalat çeliğinin kullanım alanları sertleşebilme özelliğini göz önünde bulundurmamız gerekir. makine parçaları, Bu tür makine parçalarında imalat çeliklerinin sıkça tercih edildiğini görüyoruz. Diğer taraftan, mil, pim, dişli ve dişli parçaları, aks ve cıvata imalat çeliğinden üretilebilir